ISSN 2544-9583MUSICAL może dodać skrzydeł /  Jagienka Zając

Print Friendly, PDF & Email  

Miesięcznik Społeczno-Kulturalny MUTUUS: Nr 07, SIERPIEŃ 2017 r.


autor: Jagienka Zając

Musical stanowi jedną z najpopularniejszych form artystycznych XX wieku.  Jest wzorcowym przykładem synkretyzmu w sztuce, łącząc w sobie treści muzyczne, plastyczne i teatralne, zawierające odpowiadające im wartości estetyczne. Jego specyfika powoduje iż na całość składa się praca twórcza kompozytorów, reżyserów, choreografów, pisarzy i dramaturgów. W efekcie powstają spektakle muzyczne, które ze względu na różnorodność charakteru i form nierzadko trafiają do szerokiego audytorium na całym świecie.

Musical przede wszystkim ma pozytywnie wpływać na odbiorcę, który patrząc i słuchając przeżywa to, co dzieje się na scenie. Najważniejsze są emocje, które wyrażane zostają poprzez muzykę, śpiew, ruch.

Podczas obozów, na których mam przyjemność pracować, pomysł na musical rodzi się w trakcie. Nie przyjeżdżam z gotowym projektem, ponieważ uczestnicy obozu są różni, tak jak różne są ich możliwości. Wspólnie staramy się stworzyć mini musical, który staje się pokazem finałowym i zwieńczeniem pracy podczas wakacyjnej, obozowej przygody ze śpiewem, aktorstwem oraz tańcem.

Godziny warsztatów aktorskich, wokalnych i tanecznych przybliżają uczestników do stworzenia czegoś jedynego, czegoś ich.


Młodzież jest bardzo kreatywna i z pomocą doświadczonych instruktorów tworzą piękny spektakl złożony z tekstów, piosenek oraz układów choreograficznych. Wszystko to powstaje zaledwie w ciągu kilku dni. Czasem ciężko jest wyrazić tak wiele w zaledwie 15 minut. Jednak myślę, że młodzież jest bardzo pomysłowa i wybierając taką formę spędzenia wakacji oddają całych siebie, aby ich końcowy występ był na jak najwyższym poziomie.

 

Obecnie musical w Polsce rozwija się i znajduje coraz  więcej odbiorców i „fanów”. Publiczność ma w czym wybierać. Mamy w kraju kilka znakomitych teatrów muzycznych na czele z warszawskim teatrem Roma, gdyńskim Teatrem Muzycznym oraz chorzowskim Teatrem Rozrywki. Teatralna forma jaką jest musical staje się coraz bardziej popularna z naszym kraju i przyciąga coraz liczniejsze grono fanów. Artyści związani  z musicalem stają się rozpoznawalni i podziwiani za swe kreacje aktorskie. Również teatry muzyczne poprzez tytuły znanych musicali (i nie tylko), trafiają do coraz  większego grona widzów. Aktorzy śpiewający  i tańczący w spektaklach stają się później artystami scen estrady. Nagrywają płyty, tańczą w programach telewizyjnych i pokazują swe umiejętności szerszej publiczności, co wpływa  na popularność tejże formy. 

 

Poniżej zapis brawurowego pokazu finałowego w wykonaniu nastolatek z obozu musicalowego INTERKAMP 2013 BTA KOMPAS, turnus 3, Giżycko. Scenariusz i reżyseria  Beata Śliwińska. Obóz prowadziły Beata Śliwińska i Jagienka Zając.

 


© Copyright by MUTUUS - 2017, Wszystkie prawa zastrzeżone.

RedakcjaMiesięcznika MUTUUS do tekstu autorki dołączyła na prawie cytatu fotografie z publicznie udostępnionych przez organizatora obozów Interkamp BTA Kompas z Gdańska fotoalbumów relacji z obozów publicznie dostępnych dla obozowiczów w serwisie Google+ pod adresem: https://plus.google.com/photos/115143587053008735731/albums?banner=pwa  Obozy INTERKAMP to jedna z marek obozów dziecięcych i młodzieżowych Biura Turystyki Aktywnej KOMPAS z Gdańska, które jest od lat niekwestionowanym liderem organizowania różyhc form kreatywnego odpoczynku.

  Niniejszy tekst opublikowany był pierwotnie w w 13-tym numerze miesięcznika WOBEC z października 2015 r. 

Free Joomla! template by Age Themes