Znalezione obrazy dla zapytania iaslW dniu 3 marca odszedł po długiej i ciężkiej chorobie prof. James S. Henri - nieoceniony działacz na rzecz rozwoju bibliotek szkolnych w świecie. Nigdy z Jamesem nie mieliśmy okazji się spotkać twarzą w twarz, ale pozostawaliśmy w bliskim kontakcie i przyjaźni. W latach kiedy zajmowałem się jeszcze koordynacją projektów rozwoju bibliotek w programie INTERKL@SA, Krajowej Radzie Bibliotecznej przy Ministerstwie Kultury oraz w European Schoolnet i grupie europejskich pasjonatów European Network for School Librarian and Information Literacy (od 2007 r. fundacja)  z Jamesem współpracowaliśmy poprzez internet bardzo blisko. Był on przez jakiś czas prezesem Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń i Związków Bibliotek szkolnych na świecie IASL. To właśnie James zaprosił mnie do współpracy w ramach globalnych internetowych konferencji ON-Line dla nauczycieli bibliotekarzy jakie organizował we współpracy z Sandrą Lee. Obecnie co roku konferencje takie (Global Education Conference) organizuje inny nasz partner Steve Hagerdon (zobacz: http://mutuus.eu/index.php/autorzy/703-hargedon-steve ) W tamtych jednak latach trwająca cały tydzień konfernecja on-line dla nauczycieli bibliotekarzy z całego świata była wyjątkową innowacją. Bez pasji i zaangażowana Jamesa nie wydarzyłaby się nigdy.

Jamesa poznałem bliżej dzięki rekomendacji założycielki naszej grupy ENSIL (European Network for School Librarian and Information Literacy) Lourense Daas z Holandii. 

James zaprosił mnie do wygłoszenia referatu na tych konfrencjach. Dwa lata pod rząd byłem jednym z prelegentów a w jednym roku, na prorśbę Jamesa, byłem  koordynatorem całego przebiegu konfrerencji on line dla europejskiej strefy czasowej.

Prelegenci tych konferencjio zwolnieni byli z opłaty rejestracyjnej, która niestey dla polskich nauczycieli bibliotekarzy była zaporową - wynosiła 300$. Na moją prośbę James Henrii udzielił rabatu na udział w konferencji dla nauczycieli bibliotekarzy w Polsce. Polscy nauczyciele bibliotekarze mogli w pełni uczestniczyuć w konferencji za symboliczną cenę 4$.Z odejściem Jamesa wszyscy liczylismy się. Nie krył on swojej choroby i prosił o wsparcie modlitewne. O jego śmierci poinformowała nas jego żona. 

Ze względu na wyjątkość naszego bibliotecznego przyjaciela, którego całe życie było wspaniałą wizytówką wartości POZYTYWNI, KREATYWNI, SOLIDARNI powzięliśmy decyzję, aby skrzyknać grupę przyjaciół Henrego rozproszonych po całym świecie  i poprosić ich o podzielenie się wspomnieniamio naszym przyjacielu Jamesie 

Na ich podstawie chcemy wydać numer specjalny naszego miesięcznika w całości poświęcony pamięci Jamesa Henri.

Dla bliskich jacy odchodzą na pożegnanie tradycyjnie odtwarzamy kultowy wiersz naszego polskiego poety ks. Jana Twardowskiego: SPIESZMY SIĘ KOCHAĆ LUDZI, TAK SZYBKO ODCHODZĄ.

Jan Jackowicz Korczynski
redaktor naczelny MUTUUS

Free Joomla! template by Age Themes